Fandom

Robot Wars Wiki

List of known qualifiers

1,712pages on
this wiki
Add New Page
Talk32 Share

This is a list of known qualifying battles.

Series 4Edit

Robots which won qualifier battles for Series 4 were not guaranteed entry into the series.

Robot 1 Robot 2 Winner Qualifying Robots
5 of 7 V-Max V-Max V-Max*
Aeolus Weeliwako 2 Aeolus None
Anorakaphobia Dantomkia Dantomkia None
Arnold, Arnold Terminegger Judge Mech Arnold, Arnold Terminegger Arnold, Arnold Terminegger
Banana-R Armour Unknown Aluminium square robot with spike Unknown Unknown
Big Pants Edge Hog Draw None
Bolt from the Blue Iron-Awe Iron-Awe Bolt from the Blue
Iron-Awe
Bravehard V-Max Bravehard V-Max*
Bulldog Breed 2 Cannibal Bulldog Breed 2 Bulldog Breed 2
Bulldog Breed 2 The Bat Bulldog Breed 2 Bulldog Breed 2
Charybdis Kater Killer Charybdis Kater Killer**
Charybdis Velocirippa Velocirippa Velocirippa**
Destruct-A-Bubble Miss Struts Destruct-A-Bubble Destruct-A-Bubble
Dominator 2 Toe-Cutter 2 Dominator 2 Dominator 2
Dominator 2 Rattus Rattus Rattus Rattus Dominator 2
Draco S.M.I.D.S.Y. S.M.I.D.S.Y. S.M.I.D.S.Y.
Eric Killer Carrot Eric Eric
Fat Boy Tin Knuckles Fat Boy Tin Fat Boy Tin
Generation X Thermidor 2 Thermidor 2 Thermidor 2
Hard Cheese*** Ming 2 Ming 2 Ming 2
Hard Cheese*** More Panda Monium Hard Cheese None
Hit Man Spikasaurus Spikasaurus Spikasaurus
Invertabrat Knightmare Unknown Invertabrat
Knightmare
Killertron Major Tom Killertron Killertron
Major Tom
Kronic the Wedgehog S.M.I.D.S.Y. Kronic the Wedgehog Kronic the Wedgehog
S.M.I.D.S.Y.
Little Fly Millennium Bug Little Fly Little Fly
Millennium Bug
Mousetrap War Weary Mousetrap Mousetrap
Octospike Spikasaurus Spikasaurus Spikasaurus
Panzer Wraith Small Torque Small Torque Small Torque
PC Plod The Executioner The Executioner None
Raizer Blade Terminal Ferocity 2000 Raizer Blade Raizer Blade
Robochicken The Necromancer None Robochicken
Rotraktor The Steel Avenger The Steel Avenger The Steel Avenger
Sharkey Warhog Sharkey Warhog
Slicer The General The General**** None
T2 R Special Tornado Tornado Tornado
The Morgue Venom The Morgue The Morgue
F-One Unknown pink/green robot with an axe Unknown None
Dantomkia Unknown Dantomkia None

*: V-Max was selected as a reserve, and was brought in to fight when Onslaught broke down.

**: Although Charybdis did not appear on Robot Wars, it was selected as a reserve.
***: Hard Cheese was standing in for V.I.P.E.R. 01, which had broken down.

****: Both robots were entered by the same team.

Series 5Edit

Like in Series 4, winning a qualifier for Series 5 did not guarantee qualification for the series. Additionally, some robots would battle robots that were seeded for Series 5, which would qualify no matter whether they won or lost the qualifier.

At many of the qualifiers, robots were put into groups of four. There would be two one-on-one first round battles, and the winners would fight each other, with the winner of that battle automatically qualifying for The Fifth Wars.

Robot 1 Robot 2 Winner Qualifying Robots
8645T Kan-Opener 8645T 8645T
Kan-Opener
Aggrobot 3 Barber-Ous Barber-Ous Barber-Ous
Armadrillo Frightmare Frightmare None
Atomic Short Circuit Short Circuit Atomic
Arnold, A. Terminegger Kan-Opener Kan-Opener Kan-Opener
Barbaric Response Killertron 2 Barbaric Response None
Barber-Ous Inverterbrat Inverterbrat Barber-Ous
Barber-Ous Razer Razer Barber-Ous
Razer
Bangalore Bertie T-Bone T-Bone T-Bone
Bee-Capitator Trouble 'n' Strife Trouble 'n' Strife Bee-Capitator
Trouble 'n' Strife
Brute Force and Ignorance S.M.I.D.S.Y. S.M.I.D.S.Y. S.M.I.D.S.Y.
Bulldog Breed 3 Derek! Bulldog Breed 3 Bulldog Breed 3
Derek!
Cataclysmic Variabot Toe Cutter 2 Cataclysmic Variabot None
Cedric Slammer Lambsy Lambsy Lambsy
Cerberus Tip-Top Tip-Top Tip-Top
Chip Robofox Robofox None
Chompalot Spirit of Knightmare Spirit of Knightmare None
Corkscrew Hippobotomus Corkscrew Corkscrew
Hippobotomus
Corkscrew Spider Spider Corkscrew
Corkscrew Sub-Version Corkscrew Corkscrew
Crushtacean Edge Hog Crushtacean Crushtacean
Derek DrillaKilla Derek Derek
Dome Vader Dome Dome
Doorstop Shredder Shredder Shredder
Dynachrome S3 S3 S3
Dynachrome Unknown Dynachrome None
Evolution Robochicken-EVO Unknown Evolution
Robochicken-EVO
Fire and Ice Supernova Unknown Supernova
Fluffy Kat 3 Fluffy Fluffy
Kat 3
General Carnage 2 Mute Draw General Carnage 2
Gahra Unknown Gahra None
Golden Eye Lightning Lightning None
Kiss of Death T-Bone T-Bone T-Bone
Kronic 2 Mini Morg Kronic 2 Kronic 2
Mini Morg
Lambsy The Stag Lambsy None
Lightning Razer Razer Razer
M2 Roobarb M2 None
Mute The Stag The Stag None
Panic Attack Ruf Ruf Dougal Panic Attack Panic Attack
Ruf Ruf Dougal
Pendragon Ruf Ruf Dougal Ruf Ruf Dougal Ruf Ruf Dougal
R.I.P.P.E.R. The Alien The Alien The Alien
Robogeddon 2 Shredder Shredder Shredder
S3 TX-108 S3 S3
Terror Turtle Unknown Terror Turtle None
Trouble 'n' Strife Warriors Revenge Trouble 'n' Strife Trouble 'n' Strife
Warriors Revenge Unknown hexagonal robot Draw None
Robot 1 Robot 2 Robot 3 Robot 4 Robot 5 Robot 6 Winner Qualifying Robots
Black Knight Derek! S.M.I.D.S.Y. S.M.I.D.S.Y. Derek!
S.M.I.D.S.Y.
Behemoth Supernova Unknown Unknown Unknown Behemoth
Supernova
Immortalis S.M.I.D.S.Y. Trident Viking Viking Immortalis
S.M.I.D.S.Y.
Granny's Revenge Purple Predator Rattus Rattus Razer Roobarb Shunt None Granny's Revenge
Razer

Series 6Edit

Qualifying battles were now four way melees, just like the first round of the Series, though some battles featured two or three robots depending on availability. For the first time, winning a qualifier battle guaranteed qualification to the series. Discretionary places were still awarded.

Robot 1 Robot 2 Robot 3 Robot 4 Winner Also qualified
13 Black Boudicca Kan-Opener Retribution 13 Black Kan-Opener
259 Chip Colossus Splinter 259 Colossus
Aggrobot 3 Hydra Mad Dog Unknown Unknown Aggrobot 3
Hydra
Anarchy Brutus Maximus Mr Nasty Ruf Ruf Dougal Unknown Anarchy
Brutus Maximus
Mr Nasty
Ruf Ruf Dougal
Barbaric Response Lightning Twister TX-108 Barbaric Response None
Barber-Ous 2 Demolition Man ICU Unknown Unknown Barber-Ous 2
Demolition Man
ICU
Behemoth Supernova Mega Morg Behemoth Supernova
Biothan Chompalot Edge Hog Rampage* Edge Hog Chompalot
Bulldog Breed Cerberus None None Bulldog Breed None
C.V. G-Man Inshredable Lazerus Inshredable None*
Dantomkia Destruct-A-Bubble Iron-Awe 2 Maximus Dantomkia Iron-Awe 2
Derek 2 Killer Carrot 2 Night Raider None Derek 2 Killer Carrot 2
Double Trouble G.B.H. 2 Infernal Contraption Ripper 2 None Double Trouble
G.B.H. 2
Infernal Contraption
Draven S.M.I.D.S.Y. Unknown Unknown S.M.I.D.S.Y. None
Fluffy Prime Evil Typhoon 2 Velociripper* Fluffy None
Granny's Revenge 2 Kat 3 Typhoon 2 Woden Kat 3 Granny's Revenge 2
Gyrobot Scrap Dragon Shell Shock The Stag The Stag None
Hell's Teeth Major Tom Roobarb Unknown Roobarb Major Tom
Immortalis Ming 3 Revolution 2 The Hassocks Hog The Hassocks Hog Ming 3
Revolution 2
King B Powerworks Spirit of Scorpion None None Spirit of Scorpion None
Lambsy Raging Reality Reactor 3 Unknown Raging Reality None
Robochicken Tip-Top None None Robochicken None
Nasty Humphrey St. Agro None None St. Agro None
Sumpthing Terror Turtle Unknown Unknown Sumpthing None

*:Rampage broke down before the qualifier could begin. **: Lazerus was selected as a reserve, but was not used. ***: Described as a large full-body spinner, it is believed that Velociripper is not the same machine as Velocirippa.

Series 7Edit

Robot 1 Robot 2 Robot 3 Robot 4 Winner Also qualified
8645T 2 Mighty Mouse TX-108 Unknown 8645T 2 Mighty Mouse
Alchemy Barber-Ous 2'n a Bit Colossus Lightning Lightning Barber-Ous 2'n a Bit
Colossus
Araknia Big Nipper Ewe 2 Typhoon 2 Ewe 2 Araknia
Big Nipper
Typhoon 2
Barbaric Response Hydra Unknown Spinner None Hydra Barbaric Response
Brutus Maximus Constrictor Mean Streak Retirebot Mean Streak* Brutus Maximus
Constrictor
Cayenne DisConstructor None None DisConstructor None
Ceros Twister Unknown Unknown Twister Ceros
Disc-O-Inferno Hassocks Hog 2 Hannibal Sabretooth Disc-O-Inferno Hassocks Hog 2
Sabretooth**
Direct Action PulverizeR Reptirron the Second Robochicken Unknown Reptirron the Second
Robochicken
Fluffy Gyrobot Terror Turtle Unknown Gyrobot Fluffy
Terror Turtle
German Hammer Hammerhead 2 Supernova Unknown Supernova Hammerhead 2
Gravity Mechaniac RCC 2 Unknown Gravity None
I Bot One Beta Metalis Tough As Nails Skorpizoid I Bot One Beta Metalis
Tough As Nails
Iron-Awe 2.1 Mute Unknown Unknown Iron-Awe 2.1
Mute
None
Kat 3 Revenge of Trouble & Strife Unknown spinner None Unknown Kat 3
Revenge of Trouble & Strife
Killer Carrot 2 Scorpion Sir Chromalot Unknown Scorpion
Killer Carrot 2
None
King B Powerworks M2 Pressure Thunderpants King B Powerworks
M2
Thunderpants
Shredder Evolution Tsunami Woden Unknown Shredder Evolution Tsunami

*: Brutus Maximus used a net to immobilise Mean Streak, so Mean Streak was awarded the victory by default. **: Sabretooth withdrew from Series 7 after qualifying.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.