Fandom

Robot Wars Wiki

Extreme Warriors: Season 2

1,712pages on
this wiki
Add New Page
Talk18 Share


Extreme Warriors: Season 2 was the second season of Robot Wars: Extreme Warriors - the US version of Robot Wars. It was originally broadcast on TNN in 2002. The season was presented by Mick Foley, the pit reporter was Carol Grow and commentary was provided by Stefan Frank. Filming occurred some time between UK Series 5 and 6, consequentially this series marked the first time that the Disc of Doom and Drop Zone were seen in action.

FormatEdit

Main article: US Championship

The second season focused mainly on the US Championship, featuring 48 robots divided into eight qualifying heats, with the final eight robots contesting the US Championship Grand Final in a straight knock-out competition. There were also five additional episodes featuring smaller side competitions, broadcast after the main competition was over.

US ChampionshipEdit

Heat AEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat A

Competing robots: Panzer Mk 4, Joker, Snake Bite, Cyclone, Spin Doctor, Probophobia.

Round 1

  • Panzer Mk 4 vs Joker vs Snake Bite: Joker eliminated
  • Cyclone vs Spin Doctor vs Probophobia: Cyclone eliminated

Round 2

  • Panzer Mk 4 vs Spin Doctor: Panzer Mk 4 won
  • Snake Bite vs Probophobia: Probophobia won

Final

  • Panzer Mk 4 vs Probophobia: Panzer Mk 4 won

Heat BEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat B

Competing robots: Manta, Mad Cow Bot, Trilobyte, Rocky-Bot-Boa, The Bat, Medusa Oblongata.

Round 1

  • Manta vs Mad Cow Bot vs Trilobyte: Trilobyte eliminated
  • Rocky-Bot-Boa vs The Bat vs Medusa Oblongata: Medusa Oblongata eliminated

Round 2

  • Manta vs Rocky-Bot-Boa: Rocky-Bot-Boa won
  • Mad Cow Bot vs The Bat: The Bat won

Final

  • Rocky-Bot-Boa vs The Bat: Rocky-Bot-Boa won

Heat CEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat C

Competing robots: Brute, Sir Force A Lot, Conquering Clown 2, Texas Tornado, Black Widow, Unibite 2.0.

Round 1

  • Brute vs Sir Force A Lot vs Conquering Clown 2: Sir Force A Lot eliminated
  • Texas Tornado vs Black Widow vs Unibite 2.0: Texas Tornado eliminated

Round 2

  • Brute vs Unibite 2.0: Unibite 2.0 won
  • Conquering Clown 2 vs Black Widow: Conquering Clown 2 won

Final

  • Unibite 2.0 vs Conquering Clown 2: Conquering Clown 2 won

Heat DEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat D

Competing robots: The Gap, Trackzilla, The Revolutionist, Snookums, Psycho Chicken, Propeller-Head.

Round 1

  • The Gap vs Trackzilla vs The Revolutionist: Trackzilla eliminated
  • Snookums vs Psycho Chicken vs Propeller-Head: Snookums eliminated

Round 2

  • The Revolutionist vs Psycho Chicken: The Revolutionist won
  • The Gap vs Propeller-Head: Propeller-Head won

Final

  • The Revolutionist vs Propeller-Head: Propeller-Head won

Heat EEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat E

Competing robots: Rosie the Riveter 2, Basenji, Night Stalker, Techno Trousers, Darkness, Mechadroid.

Round 1

  • Rosie the Riveter 2 vs Basenji vs Night Stalker: Night Stalker eliminated
  • Techno Trousers vs Darkness vs Mechadroid: Mechadroid eliminated

Round 2

  • Rosie the Riveter 2 vs Techno Trousers: Rosie the Riveter 2 won
  • Basenji vs Darkness: Darkness won

Final

  • Rosie the Riveter 2 vs Darkness: Rosie the Riveter 2 won

Heat FEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat F

Competing robots: Tricerabot 3.0, Brawler, Diskotek, King of Diamonds, Dragbot, The Termite.

Round 1

  • Tricerabot 3.0 vs Brawler vs Diskotek: Diskotek eliminated
  • King of Diamonds vs Dragbot vs The Termite: The Termite eliminated

Round 2

  • Tricerabot 3.0 vs King of Diamonds: Tricerabot 3.0 won
  • Brawler vs Dragbot: Brawler won

Final

  • Tricerabot 3.0 vs Brawler: Tricerabot 3.0 won

Heat GEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat G

Competing robots: General Chompsalot 2, Marauder, G-Force, Run Away, Destructive Criticism, Lightning Tracks.

Round 1

  • General Chompsalot 2 vs Marauder vs G-Force: G-Force eliminated
  • Run Away vs Destructive Criticism vs Lightning Tracks: Lightning Tracks eliminated

Round 2

  • General Chompsalot 2 vs Run Away: General Chompsalot 2 won
  • Marauder vs Destructive Criticism: Destructive Criticism won

Final

  • General Chompsalot 2 vs Destructive Criticism: Destructive Criticism won

Heat HEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Heat H

Competing robots: Buzz, Tyranabot, Xylon, Falcon Mark 2, Bunny Attack, Paul Bunyan.

Round 1

  • Buzz vs Tyranabot vs Xylon: Xylon eliminated
  • Falcon Mark 2 vs Bunny Attack vs Paul Bunyan: Paul Bunyan eliminated

Round 2

  • Tyranabot vs Bunny Attack: Tyranabot won
  • Buzz vs Falcon Mark 2: Falcon Mark 2 won

Final

  • Tyranabot vs Falcon Mark 2: Falcon Mark 2 won

Grand FinalEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Grand Final

Competing robots: Rosie the Riveter 2, Panzer Mk 4, Destructive Criticism, Conquering Clown 2, Propeller-Head, Falcon Mark 2, Tricerabot 3.0, Rocky-Bot-Boa.

Round 1

  • Rosie the Riveter 2 vs Panzer Mk 4: Panzer Mk 4 won
  • Destructive Criticism vs Conquering Clown 2: Destructive Criticism won
  • Propeller-Head vs Falcon Mark 2: Falcon Mark 2 won
  • Tricerabot 3.0 vs Rocky-Bot-Boa: Tricerabot 3.0 won

Semi-Finals

  • Panzer Mk 4 vs Destructive Criticism: Panzer Mk 4 won
  • Falcon Mark 2 vs Tricerabot 3.0: Tricerabot 3.0 won

Final

  • Panzer Mk 4 vs Tricerabot 3.0: Panzer Mk 4 won

AnnihilatorEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Annihilator

The format of this episode was the same as the annihilator episodes in the UK series. Six robots would enter the arena together and one robot would be knocked out in each round until there was one robot left standing.

Competing robots: Brute, Cyclone, Hyperactive, Revenge, The Termite, Thor's Hammer.

  • Sixth: Thor's Hammer
  • Fifth: Hyperactive
  • Fourth: The Termite
  • Third: Revenge
  • Runner-Up: Brute
  • Winner: Cyclone

Tag Team TerrorEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Tag Team Terror

In this episode, sixteen robots were paired into teams to battle each other. Only one robot from each team was allowed in the arena at a time and the teams could switch robots by 'tagging' them.

Competing teams: Trackzilla & Trilobyte, Mad Cow Bot & Texas Tornado, Sir Force A Lot & G-Force, Bang & Snookums, Rocky-Bot-Boa & Black Widow, Joker & Falcon Mark 2, The Termite & General Chompsalot 2, Hyperactive & Mechadroid.

Round 1

  • Trackzilla & Trilobyte vs Mad Cow Bot & Texas Tornado: Mad Cow Bot & Texas Tornado won
  • Sir Force A Lot & G-Force vs Bang & Snookums: Sir Force A Lot & G-Force won
  • Rocky-Bot-Boa & Black Widow vs Joker & Falcon Mark 2: Rocky-Bot-Boa & Black Widow won
  • The Termite & General Chompsalot 2 vs Hyperactive & Mechadroid: The Termite & General Chompsalot 2 won

Round 2

  • Mad Cow Bot & Texas Tornado vs Sir Force A Lot & G-Force: Sir Force A Lot & G-Force won
  • Rocky-Bot-Boa & Black Widow vs The Termite & General Chompsalot 2: Rocky-Bot-Boa & Black Widow won

Final

  • Sir Force A Lot & G-Force vs Rocky-Bot-Boa & Black Widow: Rocky-Bot-Boa & Black Widow won

International ChampionshipEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/International Championship

In this episode, robots from the USA and the UK battled each other in a straight knock-out competition to see which nation had the best robot. The championship was essentially the same as the War of Independence.

Competing robots:

Round 1

  • Manta vs Joker: Manta won
  • Wowot vs Tornado: Tornado won
  • Brawler vs General Chompsalot 2: General Chompsalot 2 won
  • Kat 3 vs Razer: Razer won

Round 2

  • Manta vs General Chompsalot 2: General Chompsalot 2 won
  • Tornado vs Razer: Tornado won

Final

  • General Chompsalot 2 vs Tornado: Tornado won

Robot RebellionEdit

Main article: Extreme Warriors: Season 2/Robot Rebellion

This episode featured two knock-out rounds to decide which two robots would battle against Dead Metal, Shunt & Sir Killalot in the arena at the end of the show.

Competing robots: Paul Bunyan, Snake Bite, Night Stalker, Rosie the Riveter 2, Buzz, Ninjitsu, Snookums, Medusa Oblongata.

Round 1

  • Paul Bunyan vs Snake Bite: Snake Bite won
  • Night Stalker vs Rosie the Riveter 2: Rosie the Riveter 2 won
  • Buzz vs Ninjitsu: Ninjitsu won
  • Snookums vs Medusa Oblongata: Snookums won

Round 2

  • Snake Bite vs Rosie the Riveter 2: Snake Bite won
  • Ninjitsu vs Snookums: Snookums won

Rebellion

  • Snake Bite & Snookums vs Dead Metal, Shunt & Sir Killalot: Dead Metal, Shunt & Sir Killalot won

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.